شهید صدر، الگوی حوزه‌های علمیه و امت اسلامی

آیت الله عباس کعبی عضو مجلس خبرگان رهبری در گفتگو با خبرنگار حوزه اندیشه خبرگزاری تقریب پیرامون فضایل علمی و اخلاقی شهید صدر و فعالیت‌های تقریبی ایشان گفت: متفکر بزرگ اسلام شهید صدر و خواهر شهیده مظلومش بنت‌الهدی اسوه و الگو برای حوزه‌های علمیه و و امت اسلامی هستند، آنها همچنان در جریان‌سازی و بازسازی امت اسلامی، زنده کردن فرهنگ جهاد و مقاومت، شهادت‌طلبی، حرکت امت اسلامی به‌سوی وحدت و نیز تمدن‌سازی اسلامی، تأثیرگزار هستند.
وی با اشاره به حفظ اصالت‌های حوزوی و برخورداری از عمق اسلام‌شناسی شهید صدر در مقاطع گوناگون به‌ویژه فقه و اصول علوم انسانی، اظهار داشت: ایشان با آشنایی به مقتضیات زمان و شناسایی تهدیدات و فرصت‌های فراروی امت اسلامی توانستند، جریان علمایی زنده و اثربخشی را بر پایه آموزه‌های ناب محمدی(ص) و مکتب اهل‌بیت علیهم‌السلام ایجاد کنند.
آیت‌الله کعبی ادامه داد: جریان پویا و فعال فکری وابسته به شهید صدر می‌تواند در ایجاد تحولات بزرگ امت اسلامی و تلاش برای حرکت در مسیر انقلاب اسلامی و تعمیق معرفتی تأثیر موفقی داشته باشد؛ شهید صدر علاوه‌بر برخورداری از دانایی و پارسایی از اخلاص بالایی برخوردار بودند که این  اخلاص امروز هم الهام‌بخش است.
عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: شهید صدر در زمان خود مرجع تقلید پرطرف‌داری بود، اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به‌صراحت اعلام کردند که حضرت امام خمینی(ره) مرجعیت دینی امت اسلامی است و اسلام نیز با مرجعیت ایشان پیروز شد و همه ما باید برای پیروزی اسلام در مسیر امام خمینی(ره) حرکت کنیم؛ او یک اخلاص فوق‌العاده داشت و برای اسلام از جان مایه گذاشت.
وی با بیان اینکه رژیم صدام ملعون پیشنهادات و گزینه‌هایی به شهید صدر ارائه کرد که یکی از آن کوتاه آمدن از مسیر مبارزات و تبلیغ و ترویج اسلام در میان کشورهای عربی بود، ادامه داد: شهید صدر هیچ‌وقت با طاغوت عراق و صدام کافر سازش نکرد و داوطلبانه و حسین‌گونه تا پای شهادت ایستاد و همواره در طول عمر کوتاه خود به این می‌اندیشید که چگونه به راه امام، فکر امام و جمهوری اسلامی خدمت کند.
آیت‌الله کعبی با اشاره به کتاب‌های «لمحة فقهیة تمهیدیة عن مشروع دستور الجمهوریة» و «الاسلام یقود الحیاة» تصریح کرد:از این دو کتاب می‌توان به‌عنوان کتاب‌هایی اثرگذار برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و راه‌حل‌هایی که روبه‌روی نظام جهوری اسلامی بر پایه اسلام است، استفاده کرد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: شهید صدر هم در علم و عمل و هم در مسیر تربیت ارکان نظام مقدس جمهوری اسلامی فداکاری کرد؛ بنابراین ایشان می‌تواند برای نسل جوان حوزه‌های علمیه نجف، قم و جهان اسلام الگو باشد.