نشست آنلاین تحلیل قیام و زمانه امام حسین (ع) در نگاه شهید صدر برگزار می‌شود

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه تخصصی شهید صدر نشست اینستاگرامی صحبت صدر ۵ با حضور آیت‌الله یوسفی غروی و با موضوع تحلیل قیام و زمانه امام حسین علیه‌السلام در نگاه شهید صدر، شنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۰، ساعت ۱۹:۰۰ برگزار می‌شود.

آیت‌الله یوسفی غروی، استاد حوزه و دانشگاه و تاریخ‌پژوه گران‌قدر در صحبت صدر ۵ با موضوع تحلیل قیام و زمانه امام حسین علیه‌السلام در نگاه شهید صدر، به تبیین دیدگاه کل‌گرای شهید صدر در کتاب امامان اهل‌بیت علیهم‌السلام پاسداران حریم اسلام، خواهد پرداخت.

شهید صدر برای رشد علمی و پرورش فکری شاگردان خود از تعطیلی‌های کلاسِ درس به مناسبت‌ درگذشت امامان علیهم‌السلام بهره برد و به بررسی ابعاد شخصیتی و شرایط فعالیت آن امامان علیهم‌السلام پرداخت و نقش آن حضرات را بنا به رسالتی که بر عهده داشتند، آشکار ساخت. شهید صدر در این سخنان نیز همچون همیشه مدارک اسلامی را مورد بازخوانی نوآورانه قرار داد و به تبیین نظام‌مند و علمی از زندگانی معصومان علیهم‌السلام ‌پرداخت. در این نگاه به وجود مبارک امامان علیهم‌السلام به‌عنوان حقیقتی یکتا و یکپارچه در نمودهای متعدد نگریسته شده و از عملکرد اجتماعی و سیاسی ایشان تحلیلی یکپارچه و وحدتگرا ارائه شده است.

شهید صدر باور دارد که این نگاه فقط فرضیه‌ای نظری نیست، بلکه رویکردی است که عقیدۀ متبلور در ایدۀ امامت به خودی خود آن را فرض می دارد؛ چون امامت در همه موارد، با توجه به مسئولیت ها و شرط هایش امری واحد است؛ پس هرقدر هم نمودهای ظاهری اش به‌سبب شرایط و ملزومات گوناگون باشد، باید در رفتارها و نقش های امامان علیهم‌السلام بازتابی واحد یابد.

این شهید والا مقام زمانه امام حسین علیه‌السلام را زمانه مرگ اراده‌ها در امت می‌داند که برای بیداری وجدان این امت مرده، دست به قیام می‌زند تا به همگان بفهماند متاع دنیا که برا او فراهم بود هیچ ارزشی در برابر اهداف بزرگ اسلام ندارد.

این نشست به صورت زنده از صفحه رسمی اینستاگرام پژوهشگاه شهید صدر منتشر خواهد شد

 

کتاب «امامان اهل‌بیت علیهم‌السلام، پاسداران حریم اسلام را از اینجا تهیه کنید