مصیر علوم انسانی / تفکر انقلاب اسلامی به صدر رسید

نقد و بررسی افکار و اندیشه‌های استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر در شبکه ۴ سیما

برنامه تلویزیونی مصیر که بررسی اندیشه متفکران انقلاب اسلامی را موضوع گفت‌وگوهای علمی و شخصیت‌محور خود قرار داده، از این هفته به اندیشه و سیرۀ استاد شهید آیت‌الله سید محمدباقر صدر می‌پردازد.

این برنامه با همکاری پژوهشگاه تخصصی شهید صدر و گروه اجتماعی شبکه چهار سیما تهیه شده و پس از چهل سال برای نخستین بار در سیمای جمهوری اسلامی و در چند قسمت به نقد و بررسی تخصصی آرا و اندیشه‌های این اندیشمند بزرگ جهان اسلام خواهد پرداخت.

علامه شهید سید محمدباقر صدر از چهره‌های کم‌نظیر جهان تشیع است که به نبوغ، نوآوری، نظام‌واره‌گی، اصالت و معاصرت شهره است و آثار او در دهه‌های گذشته همواره از متون اصلی علوم اسلامی در سراسر جهان اسلام و یکی از منابع اصلیِ توجه به اندیشۀ دینی در جهان علم و اندیشه بوده است. آثاری چون فلسفتنا و اقتصادنا در زمرۀ مشهورترین آثار اوست که به چندین زبان دنیا ترجمه شده است.

مصیر در چهلمین سالگرد شهادت علامه سید محمدباقر صدر سراغ پرسش‌هایی از این دست رفته است:
چرا این شخصیت کم‌نظیر جهان تشیع همچنان ناشناخته مانده؟
ابعاد اندیشه‌های او چیست و چه کاربردی برای امروز امت اسلام دارد؟
نوآوری‌های او در عرصه اقتصاد، فرهنگ، فلسفه و معرفت‌شناسی و فقه و علوم اسلامی چیست؟

این مجموعه‌برنامه با حضور شخصیت‌هایی چون آیت‌الله دکتر احمد مبلغی، دکتر محسن اسماعیلی، دکتر محمدجواد توکلی، دکتر احسان خاندوزی، دکتر هدایت جلیلی، حجت‌الاسلام سعید بهمنی، حجت‌الاسلام عباسعلی شاملی به موضوعاتی مانند نظریه‌پردازی قرآن‌بنیان، ساختار قانون‌گذاری در نظام اسلامی، فلسفه تاریخ و تحول فرهنگی، اقتصاد اسلامی و نوآوری‌های روشی و مبنایی علامه صدر در علوم انسانی پرداخته است.

نخستین قسمت از این مجموعه‌برنامۀ تلویزیونی مصیر از روز یکشنبه هشتم تیرماه ساعت۲۱ و تکرار آن روز بعد ساعت ۲ بامداد و ۱۲ ظهر پخش خواهد شد. مصیر هفت هفته با همین موضوع ادامه دارد.